İSPANYA / SEVİLLA

Sevilla, İspanya’nın güneybatı kesiminde Endülüs özerk bölgesinin merkezi ve en büyük şehri. Sevilla da aklımda kalan en belirgin görseller mimaride Endülüs etkisinin olduğu. La Plaza de Espana (İspanya Meydanı) saatlerce vakit geçirebilieceğiniz bir yer. Eskiden boğa güreşleride yapılıyormuş bu meydan da. Santa Cruz Mahallesi de dar sokakları, neredeyse birbirinin içine girecek şekilde olan balkonlarıyla görülmeye değer bir Yahudi mahallesi. Çeşitli tapasları yiyebileceğiniz güzel mekanlarda mevcut.

Tasavvuf ve İslâm düşünce tarihinde büyük etkileri bulunan mutasavvıf, islam alimi Muhiddin Arabî burada doğmuş. Ne yazık ki buna dair hiç iz yok. Genel olarak İspanya’da  islamın izini silmeye çalıştıklarından özel bir çaba sarfedildiği aşikar.

Sevillada gezerken başka dikkatimi çeken şey sokak, yer isimlerinde  Kristof Kolomb ismini sıkca görmek oldu. ciddi bir öneme sahip. Hatta mezarınında Sevillada olduğunu iddia ediliyor. Bu yüzden birçok yerde anıtını ya da birçok sokakta adını görmek mümkün.

Kristof Kolomb, yolculuğa çıkmadan önce seyahatini finanse edebilmek için birçok hükümdardan maddî yardım istemiş ama İspanya dışında bütün ülkelerde kapılar yüzüne kapanmış. Amerikayı keşfine İspanya maddi destek vermiş. Ve yolculuğa ispanya’dan başlamış.

Alkazar Sarayı, Santa Maria Katedrali, Altın Kule Sevillada gezeceğiniz yerlerden.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.