ODESA VE VİNİTSA

Odesa tamamen turisttik bir bölge. Ukraynanın üçüncü büyük şehri. Kiev’e göre daha küçük. Karadeniz sahilinde. İstanbul’un epey bir kuzeyinde. Şehri 1700 yıllarında Ruslar kurmuş. Bir zamanlar Osmanlı egemenliğinde kalmış.

Osmanlı buralara Balkanlar gibi muamele yapmamış. Balkanlara Türkmenler yerleştirilmiş, imar yapılmış ama buradalar izlerini görmek zor.

Ruslar, Bulgarlar, Gagavuz Türklerini buraya yerleştirilmiş. Moldova ve Gagavuz özerk cumhuriyeti hemen yan tarafında. Liev ve Kiev de daha çok Ukrayna milliyetçiliği hakimdi, bu bölgede milliyetçiliği ön planda. İkinci dünya savaşından çok etkilenmiş.

Odesa’da opera binası, sokaklardaki tarihi binalar, 2. Katerina Anıtı, denize bakan manzaraları, parklarıyla ilgili çekici.

Odesa da Katakomplarda gezilmeli. 200 yıl önce inşa edilmiş yeraltı tünelleri. 3500 km uzunluğunda. İkinci dünya savaşında da çok aktif kullanılmış. Yer altı şehri gibi bir yaşam inşa etmişler. Partizanlar ve direnişçiler üç yıl boyunca burada yaşamışlar.

Ukrayna’da Odesa’dan Liev’e geçerken Uman diye bir ilçeye uğradık. Burası

Musevilerin kutsal yerlerinden biri. Bir musevi tarikatının doğduğu ve yaşandığı bir bölge. Kurucusu Nahmanın mezarı var Hatta hac merkezi. Tevrat okunuyor, kabir öpülüyor ve bir hafta ibadet ediliyor. Geleneksel kıyafetleriyle Yahudileri görmek mümkün. Bu bölge tamamen kendilerine göre dizayn edilmiş.

Ardından geceyi konaklayacağımız Vinitza’ya geçtik. Vinitza sakin bir şehir. Ukrayna’nın en güzel şehirlerinden biridir. İçinden geçen bir nehir. Nehir turu için ideal bir yer. Her taraf yeşil ve sakin.

Ukrayna’da yemekle ilgili hiç sıkıntı yaşamadık. Tadılması gereken hayli yemek var. En önemlileri; Vareniki: Rus mutfağının ünlü hamur işi, bizdeki mantıların büyük halleri. Patatesli, cevizlide olabiliyor.

Borscht çorbası; içinde lahana, kereviz, havuç vs olan bir sebze çorbası.Her tarafta çeşitli krepleride görebilirsiniz.
Pizzaları harika bu arada. İtalya’dan daha iyiler denebilirJ Hediyelik alınabilecek çok seçenek yok. Ara ara gidilen küçük ilçelerde pazara girmenizi tavsiye ederim. Orijinal şeyler bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.