MADRİD- BARCELONA – GİRONA

İstanbul’dan kalkan uçağımız direk Madride  indi. Madrid İspanya’nın başkenti ve en büyük şehri. Her taraf turist dolu. Bazı binalarda Endülüs etkisini görmek mümkün. Daha önceden boğa güreşlerinin yapıldığı arenalar ve Plaza Mayor görülmesi gereken bir meydan.

Madrid’le başlayan Barselona ile biten yolculuğumuzda İspanya çok yönlü, çeşitli kültürüyle bize çok şey katan güzel bir gezi oldu.

Açıkçası Barcelona çok keyif aldığım bir yer olmadı. Çok çeşitli insan toplulukları, kalabalıklar her daim var. Barcelonanın arka sokakları bazı bölgeler tehlikeli olsa da keşfedilmeye değer. Sanki ön taraf modern hayat arka sokaklar ortaçağ.  Yıllardır bitmeyen katedralde acaba neden bitmiyor? Turist çekmek için mi? demeden edemiyor insan.

Katalonya Meydanı’ndan başlayarak Barcelona Katedrali ve Katedral Meydanı, Barcelona’da bulunan ve İspanya’daki Girona ardından en iyi korunmuş Yahudi Mahallesi kabul edilen ‘El Call’, Saint Jaume Meydanı ve meydanın hemen yanıbaşında bulunan tarihi Roma şehri kalıntıları, Saint Neri Meydanı, Plaza Reial, şehrin hatta Avrupa’nın en eski pazarlarından birisi olan Mercat de la Boqueria ve son olarak Font de Canaletes çeşmesi yürüyerek keşfedeceğiniz yerler.

Turistlerin akın ettiği Girona şehri özerk Katalonya bölgesinde.  Ortaçağdan kalma mimarisiyle, gotik yapılar dikkat çekici. Bana biraz Floransa’ yı hatırlattı. Riu Unvar nehrinin kenarındaki rengarenk evler çok hoş gözüküyorlardı. Girona’da saatlerce tarihi sokaklarda gezebilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.