BELÇİKA –BRUKSEL- BRUGGE

Flaman bölgesi. Tarihte tüm savaşlarda arada kalmış bir ülke.  Bölge bölge meclislerinin yanında ülke genelinde de bir meclisleri var. Hollandaca, Almanca ve Felemenkçe resmi dil. Fransızca da yoğun konuşuluyor. Belçika,Hollanda ve Fransa’nın gölgesi altında kalmış.12 milyon kadar insan yaşıyor. Her çeşit insan var. Özellikle de Afrikalılar çoğunlukta.

Önce Brugge’a gittiğimizden açıkçası Brüksel biraz Brugge’un gölgesinde kaldı. Brugge masal diyarı, harika bir yer. Brüksel’de aklımda kalan Brüksel meydanı, çikolatalar ve yollardaki yeşillikler. Brüksel meydanına çıkan tüm sokaklar çikolata dolu. Alkolsüz hatta helal lesitin olanlar bile mevcut. Hediyelik alacağınız oldukça seçenek var.

Brüksel’in sembolü haline gelen Atomium görülecek yerlerden. 1958 yılında Brüksel Uluslararası Fuarı için yapılan Atomium, demir kristali hücresinin milyon kere büyütülmüş hali olarak Brüksel’in önemli turistik yerlerinden biri. Büyüklüğü haricinde başka özelliği dikkatinizi çekerse gezebilirsiniz.

Brugge; masalsı diyar. Her tarafta su kanalları var. Tarihi binalar, yeşillikler arasında harika bir yer.Tekrar tekrar gitmek isteyeceğim yerlerden.

Belçika’nın genelinde çokça bulunan waffle burada da var. Kalın waffle çokta metah bir şey değil. Sanki pişmemiş içi hamur kalmış üstüne fazlasıyla çikolata sürülmüş ekmeği andırıyor. Sokaklardan buram buram kokusu geliyor yalnız.

Kanal turu yapabilirsiniz çok keyifli. Velhasılı Brugge çok yazılacak değil görülecek ve yaşanacak bir şehir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.