AVUSTURYA- VİYANA GEZİSİ FOTOĞRAFLARI…

Viyana Avusturya’nın başkenti ve en büyük şehri.  Küçük bir şehir. Şehirin ortasından tuna nehri geçiyor. Yabancılar çok. % 40 kendi vatandaşı yaşıyor. Türkiyeli ,Bosnalı ve Kosovalılar çok. Şehir 23 bölge’den oluşuyor. Genelde Türkler 16.bölgede oturuyor. Viyana aşırı sağcıların yoğun yaşadığı bir şehir. Dünyada yaşanılabilen ilk beş şehir arasında.Uluslarası kongrelerin en çok yapıldığı yer.

Viyana’da dikkatimi çeken en belirgin şey  düzenli olması. Mimari ve görsel açıdan çok zengin. Açık hava müzesi gibi bazı bölgeleri.Dünya’nın en çok seyahat eden milleti Viyanalılar. Yaşam standartları yüksek. Parkları oldukça meşhur. Dipnot;  Hitler Avusturyalı imiş. Filipinlerden sonra en ucuz işçiler Türkler.Türk dernekleri çok.

Hoş olan şeylerden biride bisikletler. Şehirde yüz bisiklet noktası var. Yıllık kiralanabiliyor da. Genel olarak pahalı bir şehir, poşet dahi parayla:=)

Elektrikli ve hibrit arabalar trafikte çok.

Viyada gezilecek yerler; Aziz Stephan Katedrali, Mayerling, Seegrotte, Baden Opera, Üniversite, Parlemento Binası, Tiyatro, Prater , Holfburg, Schönbrunn Sarayı, Belvedere Sarayı yeralıyor. Seegrotte 1870 yılında kireç madeniymiş. 1912’de yanlış dinamit patlatmışlar. Su basmış. Ve yerden 65 mt aşağıda ufak bir göl oluşmuş. Dünya’nın en büyük yer altı gölü. Aşağıdaki resimlerde yeralıyor. Hatta gölde gondolla gezi yapabiliyorsunuz. Panik atağı olanların girmekte zorlandığı bir yer:=)Aynı zamanda aşağıda yıllar önce yer alan çalışma kampı var. 2000 yahudi çalışmış bu kamplarda. Aşağıda müze gibi canlandırma resimleri ve mankenleri var.

Mayerling, Av Köşkü. Ünlü Sisi (Elizabet)’in oğlu Velihat prens Rudolf ile Baron Albin Vetsera’nın intihar ettiği yer. Köşke girince intihardan mıdır nedir kasvet sizi kaplıyor. Resimler, tablolar sanki ilk gün ki gibi duruyor. Baden; bir doğa şehri. Kaplıcalarıyla ünlü. Alış verişte yapabilirsiniz. Beethoven 9.senfonisini burada bestelemiş. Farklı kültürleri tanımak insana sayılamayacak kadar fayda sağlıyor:)

En kısa zamanda Viyana gitmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.