YERLİ MALINI YEMİŞLER

Geçtiğimiz günlerde memleketim olan Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinin Narlı köyüne gittim. Oldum olası köy hayatını sevmiş ve toprağın bereketini hayret ve tefekkürle seyretmişimdir. Dönerken Mihalıççıkta çekirdek almak istedim. Malum o bölgenin çekirdeği güzeldir. Özellikle Ankara ve Eskişehir de çekirdek bolca yetişir. Markete girdiğimde yığınla çekirdek gördüm. Hasbelkader paketlenmiş çekirdeklerin arkasına baktığımda “Menşei: Çin” yazısını gördüğümde yaşadığım hayal kırıklığını anlatamam.

Yahu o topraklarda çekirdek yetişiyor hem de gayette lezzetli. Ne oluyor da bu Çin menşeili çekirdekler bu topraklara kadar gelebiliyor. Üzüntümden gözlerim doldu. Bu üretici ne yapsın? Son dönemdeki yerli malı kullanma çağrıları o anda başka bir yöne gitti zihnimde. Acaba ülkemizde yerli malını kullanma sıkıntısı mı var? Yabancı mal tüketme sıkıntısı mı var? Ya da her mal, malzeme, ürün için geçerli mi bu?Tepki göstermek için kullandığın telefon yerli malı mı? Bindiğin araba? Evde kullandığın çamaşır makinesi? Çocuğuna aldığın toka, kalem Çinden değil mi? Ya da hayatındaki her ürün…

Küreselleşmenin içinde olan bir ülke olarak yabancı malı kullanmadan kendimizi alamayız. Bu bizim gerçeğimiz. Sadece belirli ülkelere göstermek istediğimiz tepkileri kendi özellerinde tüketmeyerek verebiliriz.

Şu an ki manzaraya baktığımda şubesi çok olan marketlerde dikkatimi çeken bir durum şu; kuru baklagillerde özellikle arkasında menşei: Çin, Endonezya, Kanada vs. ülkelerinin olduğuna rastlıyorum. Hatta fıkra gibi bir durum. Marketten sarımsak alıyorum “Menşei: Çin, paketleme Kastamonu” Taşköprü sarımsağının kemikleri sızlar.

Meselenin özü şu; geçmiş dönemlerde ülkemizde yetişen, üretilen ürünlerin maliyet sebebiyle artık üretilemiyor olması. Birçok ülke gezmiş biri olarak açık ve net söyleyeyim bizim ülkemiz gibi bereketli topraklar yeryüzünde çok az yerde mevcut. Çok şükür Allah bize bunu bahşetmiş. Bu topraklarda yetişen ürünleri ithal ederek, gümrük vergisini sıfırlayarak yurt dışından gelmesini sağlayarak ülkenin çiftçisinin artık maliyetler sebebiyle üretmeye yanaşmaması çok üzücü. Asıl sorunda bu. Çiftçinin, köylünün üretmek istememesi. Küçüklüğümde nohut, kimyon, çeltik ekilen yerlerde şimdi kimse ekim yapmıyor, maliyetini çıkartamıyor çünkü.

Yerli malını tabiî ki teşvik edelim, kullanalım ama bir hayalin üreticisi olmayalım. İthal edilen her mal sakıncalı veya tüh edeceğimiz ürünler değil. Yabancı mal derken ülkeler bazındaki tepkileri tümüyle yabancı mal kullanmama olarak yorarsak emin olun ülkeler arası ilişkilerden, kişisel bağlantılara kadar zarar görür. Arap ülkelerinden gelen ürünlerde, Türki Cumhuriyetlerden gelen ürünler de yabancı malı sonuçta.

Ülkelere gösterdiğimiz tepkileri genele yararsak ne çevremizde ülke kalır ne de insan.

Kritik ve analitik işte burada gerekli bizlere…

YERLİ MALINI YEMİŞLER” için 2 yorum

  1. Hayret verici bir durum.
    Satıcı da muhtemelen ucuz ürün olarak koymuştur rafa. Esnafın ve müşterinin bilinçli olması çok önemli.Yazık.
    Tarım ve hayvancılık işleri köylü ureticiden alındı. Memleketin kanayan yarası.

  2. Gerçek ten üzücü bir durum. Ne desem boş. Dünya nın heryerinde Çin 🇨🇳. İşallah bilinçli ve kendi değerini bilen bir toplum olma duası ile.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.