SİVAS-DİVRİĞİ

Sivas Divriği arası 180 km neredeyse. Yaklaşık 3 saat sürüyor. Yollar çok harika. Özellikle Sivas merkezden RayBus dedikleri hızlı tren var. Ola ki giderseniz muhakkak Divriği’ye Raybus’le gidin. İki dağın arasından, akarsular eşliğinde harika doğa manzaralarını seyrede seyrede gidiyorsunuz. Harika bir yolculuk. Divriği bir ilçe.  Ulu Cami’nin haricinde de çok dikkat çekici mimari örnekleri var. Özellikle konaklar. Bizim tek tek konak gezecek kadar vaktimiz yoktu. Sabah gelip akşam döneceğimiz için vaktimizi iyi kullanmamız gerekti. Divriği Ulu Camii ve Şifahane zaten bir şaheser. Özellikle işlemeleri yakından çektim. İlgileri olabilir.

Ansiklopedik bilgi;

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası olarak bilinen bu yapı topluluğu, cami, darüşşifa ve türbeden meydana gelen bir külliyedir. Anadolu Selçuklu Devleti’ne bağlı Mengücek Beyliği döneminde inşa edilmiştir. Ulu Cami, Süleyman Şah’ın oğlu Ahmet Şah tarafından; Darüşşifa ise eşi Melike Turan Melek tarafından yaptırılmıştır. 1228 yılında başlanıp 1243 tarihinde tamamlanan yapı kompleksinin Baş Mimarı Muğis oğlu Ahlatlı Hürrem Şah’tır.

Başta kapılar ve sütunlar olmak üzere, külliyenin bir çok yerinde bulunan, Ahlatlı ve Tiflisli ustaların ellerinden çıkan, taş işçiliğinin en nadide ve en ince örneklerini yansıtan harikulade motifler tüm dünyanın ilgi ve dikkatini çekmektedir. Bu eseri farklı ve özgün kılan bir diğer özellik de, uzaktan bakıldığında simetrik olduğu düşünülen, fakat özünde asimetrik olan bezemelerde yer alan on binlerce motifin hiç birinin bir daha kendini tekrar etmemesi; kâinattaki farklı varlıkların muhteşem bir ahenk ve denge içerisinde olduklarının taşa nakşedilerek gözler önüne serilmesidir. Mimari üslubu, süsleme ve örtü sistemlerinin dengeli ve uyumlu tasarımıyla önem kazanan bu şaheser, dünyada, görülmeye değer eserler listesinin başında yer almaktadır. Bu büyüleyici eseri anlatmaya sözlerin yetersiz kalacağını Evliya Çelebi yüzyıllar önce şöyle ifade etmiştir: “Methinde diller kısır, kalem kırıktır”. Görenleri kendisine hayran bırakan bu muhteşem abide eser, sanat tarihçileri tarafından “Divriği mucizesi”, “Anadolu’nun Elhamrası” gibi ifadelerle tanımlanmıştır. 1985 yılında UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası” listesine alınan, İslam mimarisinin bu başyapıtı, aynı zamanda T.C. Cumhurbaşkanlığı makamının koruması altındadır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.