NAPOLİ-POMPEİ ARASI…

POMPEİ deyince açıkçası tüylerim ürperiyor. Roma’dan sabah erkenden yola çıktık içimizde heyecanla. Önce Pompei’ye ardında da Napoli’ye geçeceğiz diyerek. Roma’dan İtalya’nın güneyine doğru iniyoruz. Tiran denizine iniyoruz. Roma-Pompei arası 3 saat. Dünya üzerinde 2000 yıl öncesinden bu yana olduğu gibi kalabilen yegane antik şehirlerden biri olan Pompei, Vezüv yanardağının getirdiği lavlar ve küller altında kalmış olup, taşlaşmış insanları görebileceğiniz tek şehir.

Bu tarz yerleri gezerken “(Onlar) yeryüzünde gezip dolaşmıyorlar mı? Baksalar ya, kendilerinden önceki (inkârcıların ve Allah’tan gelenleri hiçe sayan)ların sonu nasıl olmuş? Allah onları (her şeyi ile) kökünden kazımıştır. Bütün kâfirler için de, onun benzerleri vardır.” Muhammed – 10. ayet-i kerimesi aklıma sıkça gelir.

Üç saat bir Pompei gezisinden sonra Napoli’ye geçtik. Bir liman kenti. Napoli malum mafya’nın merkezi konumunda. Mafyalara para gelince havai fişek atıyorlarmış. Biz ordayken gündüz gündüz havai fişek etıldıJ Pizza Napoli’den çıkmış. Margaritta adıyla. Evet gittik Napoli’de pizza yedik. Normalde de pizza sevmeyen ben için ektra bir güzellik yoktu. Salçalı bir ekmek ve kaşar’dan ibaretti benim için…Türkiye’deki pizzalar daha güzel emin olun.:)

Napoli’de trafik kuralları yok. Arabalar genelde kaza yapmış. Ya kaporta çökmüş, ya da aynalar kırık. Bu arada Napolililer için Karadenizlilere benziyorlar diyor rehberimiz. Kadınları çok kıskançmış. İtalya’da korna sesi duymak zorken Napolide bolca duyabilirsiniz. Napoli sanki özerk bir bölge gibi anlayacağınız.

Pompei’yi gezerken hava gayet iyiydi fakat Napoli’ye geçerken bir yağmur bastırdı, sırılsıklam olduk.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.