KIRIKHAN’DAN HATAY’A(ANTAKYA) YOL GİDER…

Beyazıt Bestami Hz.leri, altın silsile’nin altıncı sırasında. Yolumuz Osmaniye’den Hatay’a doğru ona uğradı. Kırıkhan’da kabri şerifi. Kırıkhan Hatay (Antakya)’ya yarım saatlik bir mesafede. Hatay’a giderken yolda inerek ziyaretimizi yaptık. Beyazı Bestami Hz.lerinin bir rivayete göre kabri bir rivayete göre de makamı burada. Mekan çok güzel. Püfür püfür esen rüzgarla çok harika bir manzara size eşlik ediyor.

Sonu gözükmeyen topraklar bana her zaman ölümden sonrayı hatırlatır. Baktıkça bakasım gelir. Vaktimiz olsa saatlerce seyredebilirdim.

Ziyaretimizden sonra Antakya’ya geçtik. Mevsimin yaz olmasının verdiği bir sıcaklık var. Temmuz ayı. Fakat bu mevsimde abartıldığı kadar sıcak bunaltıcı gelmedi bize.

İlk işimiz malum künefe yemek oldu. İtiraf etmeliyim ki ben Künefe’yi Hatay’da sevmedim. İstanbul’da yediklerim daha hoşuma gitti. Belki de yerinde yemedik.

Şunu itiraf etmeliyim o kadar yer gezdim yerli-yabancı Hatay kadar yemek çeşidi olan bir yer görmedim. Yemekler, zeytinyağlılar, mezeler, etliler, ekmek çeşitleri bile başlı başına bir olay. Lezzetlerine hiç girmiyorum. Buradakiler ağız tadlarını çok iyi biliyor…Sadece yemek için bile gelinebilir.

Bizim çok vaktimiz yoktu. Merkezde Harbiye denilen bir yer var. Tepede, yukarda. Yeşilliklerin arasında  her taraftan sular çıkıyor, minik şelaleler var. Ayaklarınız suyun içinde, manzara seyrederken yemek yiyebiliyorsunuz. Açıkçası hemen hemen her yerde içki olduğundan burada yemeği tercih etmedik.

Merkezde Uzun Çarşı’nın içinde yöresel yemek alternatifleri var. Bu çarşı çokta keyifli. Çarşının etrafında keşfedilecek yerlerde oldukça fazla. Bu çevrede Habibi Neccar Camii ve Ulu Camii ziyaret edebilirsiniz. Özellikle Habibi Neccar Camiindeki kabirler ziyaret edilebilir.

-Hatay’ın her köşesi medeniyet kokuyor, sanırım bir kaç güne sığacak gibi değil. Kozmapolit yapısı itibariyle de çeşit çok.

-Hataya gelmişken dünyaca ünlü Antakya Mozaik Müzesi’ni atlamamak lazım. Meraklılarının kesinlikle görmesi gereken bir müze.

-Özellikle ipek eşarp ve ipek ürünlerine meraklı olanlar Harbiye civarındaki mağazalardan epey bir çeşit bulabilirler.

-Herkes künefe der ama halkalı tatlısı Hatay’da ayrı bir güzel.

-Haytalı-Bici bici tatlısı da hafif olduğu kadar şekerde.

-Hatay’ı Hatay’lı biriyle gezin

Her zaman dediğimiz gibi mekanları güzelleştiren insanlar…

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.