KİEV’E BAKARKEN…

Kiev ve Lviv’in arası 550 km. Yolda Rivni şehrinde kısa bir mola verdik. Gerçek Ukrayna buralar. Harika bir köy pazarına girdim.  Pazarlar bana halka ait bilgileri kestirmeden veriyor gibi gelir. Köylü pazarıydı. İşaret diliyle anlaşarak alış verişi yaptık. Ne onların İngilizcesi ne bizim Rusçamız var.

Yapmış olduğumuz uzun otobüs yolculuğundan sonra akşam Kieve. Şehir merkezi sürekli canlı müzik çalan insanlar, dans edenler, eğlenen insanlarla dolu.

Kiev, Dinyeper nehrinin üzerinde kurulmuş. Efsaneye göre Kiy, Şek ve Horiv adlı 3 kardeşin en büyüğü olan Kiy’den almış.

Kiev’in en merkezi ve işlek caddesi olan 1100 Metre uzunluğundaki ünlü Kreschatik caddesi, Europeiskaya ile Bessarabskaya Meydanlarını birbirine bağlayan eşsiz bir konuma sahip. Birçok restoran ve kafenin bulunduğu Kreschatik Caddesi sokak müzisyenler ve dansçıları dolu.

Kiev bölgesi Ortodoks, kiliselerdeki çekilerde değişiyor haliyle. Bombeli ve altın sarısı fazla kullanılan Ortodoks kiliseleri koyu mimarinin içinde oldukça renkli gözüküyor. Vatikan’dan sonra en büyük manastır olarak kabul edilen Pecerskaya Lavra Manastırı gezilebilir. Şehrin içinde yüksek bir tepede. Manastırın içinde kendisini tamamen dış dünyaya kapatan din adamlarının hücreleri mevcut. Kiev, Rus Ortodokslar için önemli bir şehir, hac merkezlerinden biri.

Kiev de görülmesi gereken bir yerde; İkinci Dünya Savaşı Müzesi. 2. Dünya savaşı Sovyet ülkeleri için çok önem taşıyor. Almanlar asıl dehşeti burada yaşatmışlar.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.