İTALYA-ROMA

İtalya’yı şehir şehir yazmak istiyorum.

Bir cumartesi sabahı yağmurlu bir hava da Sabiha Gökçen’den yola çıktık. İlk durağımız Roma. Roma deyince insanlar bir hayret ediyor. Oooo Roma mı? Hedefimiz baştan başa İtalya’yı gezmek… Makarna isteğinden magnet’e kadar bir çok siparişle yola çıktık. Sanırım 39 kişiydik. Birbirinden farklı kalabalık bir grup. Tur yolculukları bana her zaman tuhaf gelmiştir. Hiç tanımadığın insanlarla bir hafta boyunca sıkı fıkı iletişime giriyorsun, yol hali paylaşımlarda bulunuyorsun sonrasında hayatında neredeyse hiç biri olmuyor. Hayatında bir daha görmeyeceksin beklide. Yol hali insanın kendisini çok çabuk ele verir bu dipnot olsun:)

İlk günümüzde Roma’daydık ama bence yeterince vakit geçiremedik. Hava kapalıydı fakat soğuk değildi. Arada yağmur yağdı, ıslandık. Tüm şehir açık hava müzesi gibi. Bence sadece Roma’da iki üç gün geçirmek lazım…Her tarafta çeşme ve heykeller var. Yeşili bol bir şehir. Balkonlar hep çiçekli. Heykellerin çok olma sebebi şuymuş; Ortaçağ’da okuma yazma yasağı olduğu dönemde ifade biçimi olarak gelişmiş.

Rehberimiz sürekli şunları fısıldadı. İtalya’da otobüs hareket ettikten sonra ayağa kalmak yasak. Sağınıza solunuza dikkat edin. Yan kesicilere dikkat.

İtalya’da dikkatimizi çeken bir kuralda şehir vergileri ve masa işgal parası. Yani otursanız para, kalksanız para neredeyse.

Roma denince akla gelen iki şey  Aşk Çeşmesi ve İspanyol Merdivenleri. Hala da anlayamadım hikmetleriniJ Aşk çeşmesi bir hayal kırıklığı bence. Yaw arkadaslar aşk burada filan değil. Para atmalar filan. Açıkçası bana çok saçma geldi.

İspanyol merdivenlerine gittiğimizde merdivenler doluydu. İnsanlar oturmak için gelmişL Fakat dakikasında bir sağanak başladı. Merdivenler bize kaldı. Merdivenlerin bir esprisi olduğunu zannetmiyorum. Çok güzel reklam yapılıyor bence. Sesleri çok çıkanlar çok kişilere ulaşıyor.

Ve dondurma. Şimdi yiğidi öldür hakkını yeme demişler.  Dondurma harikaydı. Çeşidi bol. Pek affetmedik anlayacağınız…

Roma’dayken Vatikan’a geçtik. Fakat Paskalya’ya denk geldiğimiz için içeriye giremedik. Vatikan’ın kapısında yediğimiz yağmuru unutmayız sanırım.

Vatikan ve San Pietro Katedrali, Colosseo, Roma Forumu, Venedik meydanı, Vittoriano Zafer Anıtı, Aşk çeşmesi {Fontana di Trevi} ve İspanyol Merdivenleri {Piazza di Spagna} görülecek yerler arasında…

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.