FRANSA-PARİS

Paris denilince akla ilk Eyfel Kulesi geliyor. Demir yığını dense de devasa duruşu ve yukarıdaki manzara dehşet. Şehrin ortasından geçen Seine Nehri ve üzerindeki kurulan köprüler görülmeye değer. Hatta bazı köprülerde dilek anahtarlıkları dikkat çekiyor. Bana komik gelse de insanlar isteklerini köprüye asıyorlar. Bizde ağaca bağlanan çaputtan ne farkı var?

Paris açık hava müzesi gibi adeta. Her köşede yapı, anıt var. En hoşuma giden bir şeyde şehrin ortasında devasa ağaçlarıb ve parkların oluşuydu. Parklarda insanlar kitap okuyor. Genelde gördüğüm buydu.

Paris’teki Louvre Müzesi’de özellikle müze severler ve gezerler için ideal. Günler yetmeye bilir gezmeye.

Ünlü Mona Lisa tablosu da burada. Açıkçası o kadar büyütülen tablo minnacık:) Koca bir tablo beklerken ben küçük görünce bir hayal kırıklığına uğramadım değil.

Paris’te otellerin çok küçük olduğundan bahsederlerdi. Gerçekten de öyle. Çok turist ağırladıklarından olsa gerek her yere sığdırmaya çalışmışlar anlaşılan.

Montmartre Tepesi’ne çıkmanızı tavsiye ederim. Manzara harika. Tepe’ye çıkarken hediyelik eşya satan yerler var. Paris’te en ucuz ve çeşidi burada bulabilirsiniz.

Eğer daha orijinal bir şeyler bakıyorsanız ressamlar tepesinde bulunan sanatçılara, el işçiliğine ve boyutuna göre uygun bir ücret karşılığı karikatür, kara kalem ya da yağlı boya resim yaptırabilirsiniz..

Şanzelize caddesi, başka ülkelerde taklitleri yapılan ve şarkılara bile konu olan cadde. Eski görkemi yokmuş söylenene göre. Fakat benim için çok şey ifade etmedi ünlü ve bir o kadar pahalı mağazaların merkezleri genelde bu caddede. Geniş bir cadde. Tabii diğer bölgelere göre fiyatlar biraz daha yüksek. Sanatçı,müzisyen vb kişileri görmek mümkün oluyormuş fakat biz kimseyi görmedik:)

Paris’te muhakkak tekne turu yapın. İşte bunu atlamayın. Üç gün kaldığımız Paris’te şunu anladık ki. Bir hafta hatta daha uzun süre kalına bilirmiş. Gezilecek, görülecek keşfedilecek epey şey var…

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.