DOĞU BEYAZITTA BİR ELMAS İSHAK PAŞA SARAYI FOTOĞRAFLARI

O nasıl bir ihtişam…Bir tepenin üstüne yapılan saray uzaktan sizi etkisine almaya başlıyor. Dağların ortasında elmas gibi parlıyor. Saray 1685 yılında İshak paşa’nın babası tarafından yapılmaya başlanmış daha sonra ishak paşa tarafından tamamlanmış. 99 yılda tamamlanmış tamamı. Kalorifer sistemleri ve zindanlarıyla ünlü. Sarayın girişinde sol tarafta bir çeşme dikkati çekiyor. Süt ve su çeşmesi. Zamanında dağdan boru döşeyip sağılan keçilerin sütü buraya gönderilmiş.

İshak paşa sarayının biraz üstünde Ahmet-i hani hz.lerinin türbesi var. Havası çok güzel. Seyyid Abdurrahim bin Abdullah Arvasi hz.lerinin ve bir çok arvasi şehitlerinin kabirleri var. Burayı çok sevdim. Bir daha gelebilirim o kadar.

DOĞU BEYAZITTA BİR ELMAS İSHAK PAŞA SARAYI FOTOĞRAFLARI” için bir yorum

  1. Bu nasıl bir saraydır ya Rab muhteşem bir insan eseri diyebiliriz. yolculuğumuz biraz enteresan geçse de 🙂 sarayı görünce herşeyi unuttum. Çocukluk hayalime kavuştuğum için çok mutluyum… 100 senelik bir yapımdan sonra bizlerinde buraya ulaşması bu ecdat yadigarı dünya gözüyle görmemizde bence sihir gibiydi.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.