Rss Feed
Tweeter button
Facebook button
Myspace button
Delicious button
Digg button
Flickr button

GEÇ KALDIM…

Son dönemlerde çevremden “geç kaldım” nidalarını çok duyar oldum. Bunun bir sebebi de orta yaşa merdiven dayadığımdan olabilir mi?:=)

Geç kaldım bir enstruman öğrenmeye,

Geç kaldım evlenmeye,

Geç kaldım çocuk yapmaya,

Geç kaldım okulu bitirmeye…geç kaldım…

Geç kaldım ifadesinde gizli bir isyan duyar gibiyim. Bilinçli söylendiğini düşünmüyorum fakat kime söylüyoruz bunu? Bizim için kaderi çizen, tanzim eden, kaderi mutlak, yaradanımıza mı? Biz ondan daha mı iyi biliyoruz? Kime ve neye göre geç kalmışlık? O böyle istiyorsa böyledir? Kime ne?

Bir dostumun söylediği gibi her iş zamanına tain edilmiştir. Hiçbir şey zamansız olmaz, bize erken veya geç gelen şeyler aslında zaten belli olan vakitte yaradan’ın tayin ettiği zaman gerçekleşecektir. Cüz’i irademizle bunları anlayıp, yorumlamak külli iradeyi sorgulamak değil midir?

Kayıp gibi görünen şeylerin ne kadar hayırlı olduğunu, kaybettiklerimizin ardından ne kadar güzellikler geldiğini olaylar bitince anlıyor insan. Sorgulamayı, suçlamayı bitirince sukûn buluyor her şey.

Erkendi, geç kalmıştı söylemleri sadece vakit kaybı ve teslimiyetsizlik belirtisi… Olaylar istediğiniz gibi gelişiyorsa bu bir nimettir, istemediğiniz halde başka şeyler çıkıyorsa bu da bir hikmettir:=) Hikmetinden sual olunmaz bir kapı var karşımızda… Takdire rıza göstermek her yiğidin harcı olmasa gerek:=)

Hak şerleri hayreyler,

Zannetme ki gayreyler,

Arif onu seyreyler;

Mevlâ görelim neyler

Neylerse güzel eyler…

Sen Hakk’a tevekkül kıl,

Tefvhiz et ve rahat bul,

Sabreyle ve razı ol;

Mevlâ görelim neyler

Neylerse güzel eyler.

tülay arsal

18 Comments

 1. Emel
  08 Aralık 2010 16:49

  Tefekkür, tevekkül ve teslimiyetteki eksikliklermiz…Yüreğine sağlık arkadaşım… Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler… AMENNA VE SADDEKNA…

 2. deniz
  08 Aralık 2010 16:58

  Ben de bir çok şey için geç kalanlardanım. Hayatımda karşıma çıkan bir çok şeyi erteledim. Şimdi düşünüyorum da demek kısmet değilmiş. Hep kendimi suçlardım ertelemeler konusunda. Geç kaldıysam bir hikmeti varmış. Allah hayırlsını güzelini versin..

 3. Beriyye
  08 Aralık 2010 17:30

  çok güzel doğru ve nadide bir yazı olmuş..
  arada okumaya ihtiyacım olacak :D
  teşekkür ederiz…

 4. Bilgin
  08 Aralık 2010 17:51

  Takdire dair hiç geç kalmadık nasıl geldiyse öyle yaşamak sunuldu bize.Tek geç kaldığım YARADANIN rızasında ki KULLUĞA geç kaldım.Koştum ama hep biraz geç kaldım.Rabbimin rahmetine sığındım,hani rahmeti coşarda geç kalan zamanı rahmetiyle kuşatır diye.

 5. mustafa çelenlioğlu
  08 Aralık 2010 18:02

  tabii bu arada niyeti halis tutmak lazım…. zaten sonuç değil de, niyetimize göre ecir alıyoruz. Geç kalırken niyetimiz neydi… Hep kaç kalınan işlerde, Hakkın rızası gözetildiği halde geç kalınmışsa mesele yok… değilse inşallah vebal olmaz… Allah affetsin diyelim…
  yani niyet halis ise mutlaka olanda hayır var…. yoksa bu dünyada biraz sıkıntı, ahirette de hesap olabilir…

 6. dilan küpeli
  08 Aralık 2010 23:24

  tülay ablaa :) çoook beğendiimmm. herkesin kendinden parçalar bulabileceği çok hoş ve anlamlı bi yazı olmuş. devamını bekliyoruz inş :)

 7. debu
  09 Aralık 2010 12:07

  Mustafa beye katılıyorum, insanlar niyetleri ile yaşar ve amel işler…
  Bunu da sadece Yüce Rabbimiz bilir.
  ”Birşeylere geç kaldım” diyenlerin, niyetinde var mı ki yapmak istedikleri?, yoksa gerçekten istediklerini mi zannediyorlar düşünmek gerek:)

 8. Nurgul Celik
  09 Aralık 2010 14:52

  Haklisin kardesim,
  Kimin neyi ne zaman yapmasina Rabbim karar verir. Ama sunu da unutmayalim, karsimiza imkanlar cikar ve biz onlari degerlendiremezsek, iste o zaman gercekten gec kalmis olabiliriz…

  Sevgilerle…

 9. Hüseyin Kaptan
  09 Aralık 2010 17:58

  yorum yazıyım derken silip silip baştan yazmama sebep olacak kadar güzel bi şekilde anlatımışınız :)

 10. aysehumeyra
  09 Aralık 2010 21:26

  bi de zaman kavrami zaten gorecelidir di mi tulay abla? neye gore ve kime gore gec ya da erken :)

 11. Özler
  10 Aralık 2010 12:51

  Sorun bunları amaç olarak, varılacak nihai hedef olarak görülmesi belki de. Evlenmek, çocuk sahibi olmak, enstrüman çalmak ya da eğitimi tamamlamak bir amaç değil, süreçte birer araç aslında. Süreçte onların yerini ikame edebilecek şeyleri önermiyor mu Hz peygamber?
  Çocuk sadaka-ı cariyedir, ama aktarılan ilim de sadaka-i cariyedir.
  İlim öğrenmek (eğitimi tamamlamak) güzeldir, ama ilim öğrenilmesine mali destek sağlamak da amel defterini kapatılmamasına vesiledir, (Bahsedilen ilimden kasıt kariyer yapmak değilse tabi).
  Enstrüman çalmayı öğrenmenin ise yaşı yoktur bence. Eğer insanlara nasıl mahir bir virtiöz olduğunuzu göstermek istemiyorsanız tabi…

 12. agah gönül
  12 Aralık 2010 13:36

  aslında hiçbir şeye geç kaldığımı düşünmem.fakat sevdiklerimiz için durum öyle değildir.onlar, vaktinin henüz gelmediğine inandığımız pek çok şey için geç kaldığımızı söyler bunu her fırsatta dile getirirler:) oysaki dostunuzun söylediği gibi; her işin tayin edilmiş bir zamanı vardır. ama bunu anlatmak için aceba hangi yöntemleri kullanmak etkili olur,işte o hala büyük bir muamma. keşke yazınızı billboardlara assak da herkese okuma şansı verebilseydik. belki etrafımızdaki herkeste sonsuz bir teslimiyet görmeye başlar derin bir nefes alırdık…kimbilir:)))

 13. buse çelik
  12 Aralık 2010 13:42

  BİLLBOARDLARA ASMAK BENCEDE İYİ FİKİR.OKUYANLARIN DİLİNDEN TEK CÜMLE DÖKÜLSE NEGÜZEL OLURDU (HERŞEYDE BİR HAYIR VE HİKMET VARDIR)

 14. sümeyye elmaz
  19 Aralık 2010 17:27

  çok anlamlı bir yazı olmuş gerçekten tülay abla :) )

 15. elif
  21 Aralık 2010 07:51

  Hikmetinden sual olunmaz bir kapı var karşımızda… Takdire rıza göstermek her yiğidin harcı olmasa gerek…

  Hak şerleri hayreyler,

  Zannetme ki gayreyler,

  Arif onu seyreyler;

  Mevlâ görelim neyler

  Neylerse güzel eyler…

  Sen Hakk’a tevekkül kıl,

  Tefvhiz et ve rahat bul,

  Sabreyle ve razı ol;

  Mevlâ görelim neyler

  Neylerse güzel eyler.

  canım yazın benim gönlüme tercuman olmuş…
  yüregine eline saglık tülaycım çok güzel bir yazı olmuş

 16. Tuba Yildirim
  06 Ocak 2011 07:29

  Tulaycim duzenlemeni cok sevdim harika manzaralar arasinda oyle dusundurucu yazilar koymussun ki super…
  Ben bu bloga bakmak icin tam gec kalmisim diycektim:) vakti simdiymis dimi ama:)
  Dogum nikah ve olum tamamen kader oldugu icin erken gec deyip tartismadan kabullenmeli, ancak bizi bekleyen isler de o kadar cokki gecikmeden korkmali…

 17. EMİNE ZER
  10 Kasım 2011 11:34

  Siteyi gezerken, yazılarını okurken bana huzur veren beni rahatlatan birşey var.Bende seni takip etmek de geç kalmışım:)) diye düşündüm.

 18. sd.hbbe srdr
  17 Ocak 2012 05:00

  … Cüz’i irademizle bunları anlayıp, yorumlamak külli iradeyi sorgulamak değil midir?…

  HER KELİME, BANA ANLATTI; BENCİL,KÖHNE GÖNLÜMÜN BİR SOKAĞINI,GÖRDÜM BİR KEZ DAHA RABBİME KUL OLAMADIĞIMI, İSYANIMI…AMA GÖNLÜMÜN BAM TELİNİ KOPARAN YUKARIDA YAZDIĞINIZ CÜMLE OLDU TÜLAY ABLA!!!

  GEÇ DEĞİL,HİÇ BİRŞEY İÇİN GEÇ DEĞİL.”KIYAMETİN KOPACAĞI ANDA BİLE OLSA ELİNİZDEKİ FİDANI DİKİN”DİYEN PEYGAMBERİN ÜMMETİ OLARAK GEÇ DEĞİL DOSTLAR…ALLAH RAZI OLSUN HATIRLATANDAN VE BİZİMLE AYNI HİSLERİ PAYLAŞANLARDAN…VE’S-SELAM

Bir Cevap Yazın

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>